1902. mrcius 18-n jtt ltre a Madrid Football Club, az alapt okirat szerint "sportjtkok gyakorlsa cljbl". A spanyol fõvrosban korbban ltezett mr egy, a labdargst kultivl egyeslet, az 1897-ben alakult Foot-ball Sky. Utbb sokan a Real Madrid elõdjnek tekintettk ezen alakulatot - tvesen...
Akkoriban gyerekcipõben jrt Spanyolorszgban a futball, br ltezett mr a Madridot, a kataln Barcelont, s a Baszkfldet (Bilbao, San Sebastian) sszektõ hromszg. A Madrid FC akkori elnke, Juan Padrs kezdemnyezsre ltrejtt, 1902-es, tulajdonkppeni elsõ orszgos bajnoksgban t csapat indult. A kt nap alatt (1902. mjus 13-15) leprgetett tornt, s gy az elsõ, ma is jegyzett cmet a Vizcaya Bilbao nyerte, a madridi Hipdromo ktezer fõs kznsge elõtt.
Egy vvel ksõbb mr Campeonato Espana-nak neveztk a tornt, viszont csak hrom csapat indult. A Madrid FC msodik lett, az Athletic Bilbao mgtt.
1904-ben mr hrom madridi egyeslet nevezett, a Madrid FC nem. A fennmaradsrt kzdõ klub alkalmasint gyûjttte az erõt a kvetkezõ idnyre. Nem hiba! 1905-ben megkezdõdtt az elsõ igazi sikerszria: 1905-ben, 1906-ban, 1907-ben s 1908-ban is a Madrid nyerte el a trfet.
Ebben a peridusban akadtak azrt mr "trzsjtkosok", olyanok akiknek szp eredmnylistjt, hossz plyafutsnak adatait megõrizte az utkor. A kor egyik legjobb kapusa, Adolfo Alvarez Buylla, a vdõ Jos Angel Berraondo s Joaqun Yarza, a fedezet Enrique Normand Taurie s Manuel Yarza, a francia szletsû csatr, Pedro Parages Diego-Madrazo, az ugyancsak csatr Manuel Prats s Frederico Revuelto egyarnt ngy-ngy kupagyõzelmet szerzett.
A kvetkezõ vek nem hoztak jabb sikert - m ennl sokkal tbbet nyert az egyeslet. Bemutatkozott egy Albacete kzelbõl szrmaz ficska, bizonyos Santiago Bernabu. E pillanattl datldik a ksõbbi nagyhrû elnk "hzassga" imdott klubjval: Don Santiago kzel hetven esztendõn keresztl szolglta a Madridot. 1912-ben - mr az j plyn, az O'Donnellen - mutatkozott be az elsõ csapatban, kzpcsatrknt.
A Madrid FC-bõl Real Madrid lett. A nagy futballbart hrben ll XIII. Alfonz kirly 1920. jnius 29-i rendeletben engedlyezte az egyesletnek a kirlyi nv, illetve a cmer hasznlatt.
Kzben nemcsak a nv, hanem a plya is vltozott: 1923-tl az . O'Donnellt elhagyva a Ciudad Lineal-t brelte az egyeslet, majd 1924. mjus 17-n, az angol Newcastle United 3-2-es legyõzsvel megnylt a mai stadiontl nem is tl messzire lvõ Chamartn-stadion. A kvetkezõ mrfldkvet a professzionalizmus bevezetse jelentette - a magyarral azonos vben -, 1926-ban. A megerõsdtt Madrid mr jtkosokat is vsrolt: ekkor kerlt pldul a kirlyi klubhoz Jos Mara Pena is. Pena akkoriban mr ismert, vlogatott jtkosnak szmtott az Arenas de Guetxo egyttesben.
Az v vgre "igazi" spanyol edzõje is lett a Madridnak: Juanito Carcer, a korbban tz vet a csapat mellett gykdõ, angol Arthur Johnson utda. A grda egyre inkbb kezdte levetni a csecsemõruht.
1928-ban mr sztrt igazolt, Gaspar Rubio szemlyben. Nevezett urat nagy becsben tartjk Madridban, br azt mondjk rla a legendk, sohasem futotta be azt a karriert, amit jsoltak neki. Hszves korban rkezett a Levantbl.
Az 1928-29-es idnyben rajtolt orszgos bajnoksgban a Barcelona mgtt a Real msodik lett. Hamarosan tovbb erõsdtt a csapat: 1930-ban 150.000 pezetrt a Madrid megvette a Barcelona s az Espanol akkor mr vilghrû kapust, a szernyen "Istennek" beczett Zamort. Mgpedig egy magyar edzõ, bizonyos Hertzka Lipt korszakban. Ne becsljk le akkori vtelrt, akkoriban csillagszati sszegnek szmtott. A kataln Zamort nevezhetjk a Real Madrid elsõ vilgklasszisnak.
Zamora 1930-as rkezse csak fokozta a vsrlsi lzat: Santiago Bernabu szorgalmazsra a kor jabb s jabb sztrjai rkeztek az egyeslethez: Quincoces, Ciriaco, Regueiro s Olivares.
A vrtmleszts jt tett a grdnak: a kztrsasg kikiltsa utn, 1931. prilis 14-tõl a Real elõnevet elhagy Madrid veretlenl nyerte trtnete elsõ ligabajnoki cmt 1931-32-ben. Egy esztendõvel ksõbb ismtelt a legnysg: mr a hajdani Barcelona jtkossal, a remek Jos Samitierrel megerõsdve nyert. A kvetkezõ szezonban a baszk Athletic Bilbao ugyan megelõzte a fehreket, de a kupt azrt begyûjttte a Madrid. A bajnoksgban a kvetkezõ kt idnyben is msodikknt zrt, m 1936-ban jra elhdtotta a kupt.
A polgrhbor hrom esztendõre megbntotta a spanyol futballletet, s sztzillta az egyeslet harmincas vekbeli nagy csapatt. A kvetkezõ sikerekre majd egy vtizedet kellett vrni: a Real Madrid 1946-ban s 1947-ben jra elhdtotta az orszgos kupt. De ezzel egytt a negyvenes vek msodik fele inkbb a ksõbbi trtnet szempontjbl fontos finomsgok miatt emlkezetes.
Megkezdõdtt az j stadion ptse (1944. oktber 27.) majd hrom vvel ksõbb fel is avattk. Br bemutatkoztak - ksõbb nagy szerepet jtsz - tehetsges ifjak, mint Luis Molowny vagy Miguel Munoz a csapatban, a bajnoki cmet nem tudta megkaparintani a Madrid. A Barcelona s a vrosi vetlytrs Atletico Madrid rendre lepiplta a fehreket.
Santiago Bernabut 1943-ban vlasztottk meg a klub elnknek. gy rezte, eljtt lete pillanata, arra a posztra kerlt, amelyre mindg is vgyott. Bszke volt az egyeslet tradciira, ppen ezrt elfogadhatatlannak tartotta, hogy a Real Madrid epizdszerepet tltsn be a spanyol futballban.
Mrpedig a negyvenes vek elejn-kzepn csak azt tlttt be. A grda messzire kerlt a polgrhbor elõtti vek sikereitõl, s br 1942-ben msodikknt zrt a bajnok Valencia mgtt, a magaslat megjrsa a ritka kivtelt jelentette.
Don Santiago elnkk vlsnak vben jutott a mlypontra a csapat: mindssze tizedik lett a tizenngy csapatos ligban. Bernabunak vilgos jvõkpe volt. Nincs r jobb sz, egyszerûen utlta, hogy a hajdan oly npszerû grda meccseit legjobb esetben is csak hatezer nzõ ltogatja, s hogy a futball npszerûsge nem vetekedhet a bikaviadalokval.
Szemei elõtt egy olyan grda jelent meg, amelynek kicsi a Chamartn tizenhatezres leltja, s amely nemcsak Spanyolorszgban, de egsz Eurpban rettegett lesz.
A feladat nem volt egyszerû. A Real Madridnak tz vre s nagy szerencsre volt szksge ahhoz, hogy beteljestse Bernabu lmt. Az elnk valsgos reformer lett - minden modern klubelnk pldakpe -, tszervezte az egyesletet s a rgi Chamartn helyn ultramodern stadiont pttetett, mgpedig az ezzel rszvnyeket vsrlk ltal fizetett pnzbõl. A tagok termszetesen ennek fejben hasznlhattk az szmedencket, a teniszplykat, a tornatermet, mg a krhzat is - a stadion terletn. Bernabu azt remlte, mire elkszl a stadion, "ksz lesz" a csapat is. Nem ment knnyen, sõt...
Ugyanakkor akadtak bztat jelek. 1946-ban s 1947-ben is megnyerte a csapat az orszgos kupt. 1940-ben s 1943-ban dntõs volt a grda, de mindktszer elbukott. Bõ hat v alatt ngyszer is eljutott a dntõig a Madrid. Ez azt jelentette, hogy egy-egy mrkõzsen brkivel kpes felvenni a versenyt, de sorozatos j teljestmnyre mg nem kpes. Mi kellett ehhez? Persze, hogy nhny j jtkos!
Bernabu s emberei azonban mr a negyvenes vek vgtõl fokozatosan ptgettk a jvõ csapatt. Mg nem tudtk, csak remltk: a Real Madrid, ha gy tetszik, a Kirlyi Madrid egyszer valban a vilgfutball uralkodja lesz.
Az elnk akkoriban mg meglehetõsen gyakran vltogatta az edzõket. Hatalomra jutsa utn Ramon Encinas vezette a csapatot, de miutn nem nyert semmit, kt s fl v utn mennie kellett. Õt a legends Jacinto Quincoces kvette, aki ugyan egyszer megnyerte a kupt a csapattal, mgis elksznt. Õt Baltasar Albeniz kvette, majd jttek a klfldiek.
Elõbb az angol Michael A. Keeping, azutn az uruguayi Hector Scarone, majd 1952-ben a csapat egykori kitûnõ jtkosa, a kivtelesen spanyol Juan Antonio Ipina, aztn az ugyancsak uruguayi Enrique Fernandez, Õ volt az, aki bajnokcsapatt tudta emelni a Real Madridot.
1952-53-ra mr kezdett gymlocszni az elnk vsrlsi politikja. Adva volt az Alonso kapus, Lesmes II, Zrraga, Molowny, Munoz, Olsen alkotta mag. De Bernabu rezte: mg tovbb kell erõstenie a csapatt. Nem is tagadta, a Barcelona pldja lebegett a szeme elõtt. A katalnok az tvenes vek elejn leszerzõdtettk a magyar Kubala Lszlt. Ennl jobbat nem is tehettek volna magukkal.
Bernabu meg akarta tallni a maga Kubaljt. Spanyolorszgban nem akadt hasonlra, ezrt krlnzett a spanyol ajk Dl- Amerikban. Nem kellett sokig keresglnie, vilgos volt, ki lehet a csodatvõ. Egy akkor, 1952-ben mr 26 ves argentn a kolumbiai kalzligbl. Bizonyos Alfredo Di Stfano.
Az 1953-as nyr persze nem csak Don Alfredo rkezse miatt vlt "trtnelmiv" Madridban: akkor vette meg a Real Francisco Gentt a Santandertõl. Attl az vtõl kezdve szinte minden esztendõben legalbb egy, de inkbb kt vilgklasszis lelt otthonra a Bernabu-stadionban: rkezett Rial, Kopa, Dominguez, Santamara, Didi, Simonsson, s csak emltve utolsknt: Pusks...
A Madrid 1955-ben, az akkori legtekintlyesebb nemzetkzi klubserleg, a Latin-kupa megnyersvel jelezte: a mr szervezõdõ Bajnokcsapatok Eurpa Kupjnak elsõ szm eslyese. Akkoriban - 1955 februrjtl - mr Jos Villalonga diriglta a csapatot.
A kirlyi klub szempontjbl a lehetõ legjobbkor rtk ki az eurpai bajnokcsapatok tornjt, 1955-56-ra ugyanis mr kialakult az eurpai porondot meghdtani kpes grda.
Az elsõ sorozatban a Madrid a svjci Servette, a jugoszlv Partizan, s az olasz AC Milan "testn" keresztl masrozott a prizsi dntõbe, ahol 1956. jnius 12-n a francia Stade de Reims volt az ellenfl. Negyventezer francia legnagyobb gynyrûsgre a hazaiak mr a 9. percben 2-0-ra vezettek. A Real felkelt a padlrl, s Di Stfano s Rial rvn mg az elsõ flidõben kiegyenltett. De a 61. percben Hidalgo gljval ismt a Reims vezetett. A Real azonban Marquitos s Rial kt gljval vgl a Madrid lett az elsõ Eurpa-kupa.
A "nygve" megnyert dntõ utn a kvetkezõ kirsban erõnyerõknt kezdtek a madridiak. A msodik krben viszont majdnem elszlltak az osztrk Rapid ellen. Majd a francia Nice, az angol Manchester United, s a dntõben az olasz Fiorentina sem tudta meglltani a spanyolokat. A Real mjus 30-n hazai plyn, Madridban 125.000 nzõ elõtt nyert 2-0-ra.
A harmadik sorozatban mr Budapest is lthatta a csodacsapatot. A belga Royal Antwerp, majd a spanyol Sevilla utn az elõdntõben a magyar Vasast kapta a madridi grda. A brsszeli dntõben a Milan volt az ellenfl. Ez volt a legnehezebb az elsõ t megnyert BEK-dntõ kzl.
Pusks akkoriban mg eltiltst tlttte, de mr volt magyar tagja a klubnak. A techniaki vezetõ streicher Emil. Az elnk szimptija ksõbb nagyon sokat rt Don Emilio-nak, de a Real Madridnak is. Don Santiago elfogadta a technikai vezetõ vlemnyt, s hajland volt meghvni Puskst Madridba.
1958 nyarn j jtkossal gazdagodott a Real Madrid jtkoskerete. Pusks Ferenccel.
streicher elmondta Pusksnak, hogy Bernabu szeretn, ha Eurpa legjobb csapatban futballozna. Pusks nkritikusan vlaszolt: "Tl kvr vagyok, nem biztos, hogy gy befrnk a csapatba. Idõre van szksgem ahhoz, hogy lefogyjak." Don Emilio erre azt felelte, hogy ezzel ne is trõdjn, hanem mihamarabb utazzon Madridba.
Pusks ksõbb maga meslte, hogy gy festett, mint egy felfjt rislufi. Santiago Bernabu rkezse utn azonnal fogadta, tolmcs nlkl prbltak trsalogni. Az elnk hadart valamit spanyolul, mire Pusks magyarul karattyolt. Aztn Don Santiago nmetl prblkozott, a szerzõdtetni kvnt jtkos az ltala ismert nhny spanyol szval vlaszolt. Vgl szttrta a karjt s elmutogatta: "Ide figyeljen, ez mind nagyon szp, de megnzett engem alaposan? Legalbb tizennyolc kil tlslyom van." Bernabu gy vlaszolt: "Ez nem az n gondom hanem a tid." Ennyiben maradtak. Pusks 1958 nyarnak elejn - ha kvren is, de - a Real Madrid jtkosa lett.
Puskssal ktsgtelenl erõsdtt az amgy sem gyenge grda. A magyarnak idõ kellett ugyan ahhoz, hogy beilleszkedjen a csapatba, de aztn elkezdte rgdosni a glokat. Vele komplett lett az tsfogat, amelyet akkoriban - jogosan - a vilg egyik legerõsebb tmadsoraknt emlegettek. A francia Kopa, az argentn-spanyol Rial s Di Stfano, a magyar Pusks s a kvintett egyetlen spanyol szletsû tagja, Paco Gento! t vilgklasszis, egyetlen klubban.
Nem csoda, hogy a Madrid alig tallt legyõzõre. Br a bajnoksgot a Barcelona nyerte, Bernabu nem nagyon szomorkodott ezen. Szmra csak az eurpai korona volt a fontos.
1958-59-ben a Besiktas, a Wiener Sportclub s az Atletico Madrid utn a stuttgarti dntõben a francia Stade de Reims vrt a Realra. A vgeredmny 2-0 lett, ezzel a Madrid megszerezte negyedik BEK gyõzelmt.
Ameddig a hazai frontokon a Barcelona rendre a Madrid elõtt vgzett, a nemzetkzi porondon tovbbra sem volt prja a kirlyi klubnak. Az 1959-60-as sorozatban a luxembergi Jeunesse Esch, a francia Nice, s a spanyol Barcelona volt az ellenfl a dntõbe vezetõ ton. A finl minden idõk legjobb BEK-dntõjeknt, a futball dszelõadsaknt vonult be a trtnelembe. Ugyan a frankfurtiak vezettek, a Madrid azonban pazar jtkkal fordtott, s vgl 7-3-ra nyert.
Taln senki sem tudta, taln mindenki sejtette: az eurpai klubfutballt forradalmast, a bajnokok tornjnak hõsi korszakban minden kirst megnyerõ kirlyi klub a cscsra rkezett. Sztrjai kzl Di Stfano s Lesmes 34, Pusks 33 ves volt, Rial 32, Santamara 31, de Zrraga is elmlt 30.
Bizony sokan tartottak attl, hogy vge szakadhat a hegemninak. Santiago Bernabu is megprblt lpni, elõszerzõdst kttt a vilg legtehetsgesebb jtkosval, a mg tizenves brazil Pelvel. gy llapodott meg vele, hogy a Santos-szal kttt szerzõdse lejrta utn a Madrid jtkosa lesz. Futballtrtnelmi tny: soha nem lett az. Taln azrt, mert a kt csillag, Pusks s Di Stfano legyõzte az idõt, s mg vekig jtszott Madridban.
A Real akkoriban egybknt nem csak hogy a vilg legjobb, hanem a legjobban fizetõ egyeslete is volt.
A Madrid 1960 õszn az uruguayi Penarol ellen megnyerte a Vilgkupt, s megszakadt egy sorozat. Az FC Barcelona a BEK nyolcaddntõjben elbcsztatta a Realt. A kupasorozat letre hvsa ta ez volt az elsõ alkalom hogy a fehrek nem jutottak tl egy forduln, radsul ppen a legnagyobb hazai vetlytrs ellen buktak el.
Megfordult a kocka: a nemzetkzi sikerek utn a Madrid a spanyol ligban vette t a hatalmat. A Barcelona elleni koari bcs utn a csapat minden erejt a hazai bajnoksg megnyersre fordtotta. Klnsen a Bernabu-stadionban jtszottak flelmetesen. 1957 s 1964 nyara kztt egyetlen bajnoki mrkõzst sem vesztettek el hazai plyn. Pusks 1958 s 1966 kztt jtszott rendszeresen a Madridban. E nyolc szezon alatt 120 hazai meccset vvott a grda, s ebbõl kettõt vesztett el.
A Real Madrid 1961-es bajnoki cme egy j korszak kezdett jelentette. 1969-ig mindssze egyszer, 1966-ban engedte t ms klubnak a bajnoki cmet. rdekes, hogy ppen ebben az esztendõben hdtottk el jra a BEK-serleget. Elõtte a Madrid mg ktszer bejutott a finlb, de nyerni nem tudott.
Az 1966-os dntõben a brsszeli Heysel-stadionban a jugoszlv Partizan Beograd volt az ellenfl. A Real Madrid hatodszor is megnyerte a BEK-et. A csapatkapitny, Paco Gento a klub 75. BEK-mrkõzsn 73. szereplst nnepelte. Õ volt az egyetlen - s mind a mai napig õ az egyetlen -, aki hat gyõztes finlban is jtszott. |